İğnesiz Akupunktur Şiyatsu

Şiyatsu eğitimleri

Shiatsu ya da Türkçe söylenişi ile şiyatsu akupunktur noktalarının ve bu noktaların üzerinde bulunduğu meridyen denen enerji kanallarının elle uyarılması prensibine dayanır. İğnesiz akupunktur diye de bilinen şiyatsu, Çin tıbbı, geleneksel Japon beden terapisi ve batı tıbbının sentezidir.

Şiyatsu bedeni duygusal, fiziksel ve zihinsel bir bütün olarak alır. Fiziksel yakınmaların yanı sıra, kişinin yaşam tarzı, günlük alışkanlıkları, duygusal eğilimleri de terapi sürecinin parçasıdır.

Çin Tıbbına göre yaşam enerjisi herhangi bir nedenle tıkandığında, azaldığında ya da fazlaca yoğunlaştığında hastalık ortaya çıkar. Şiyatsu uzmanı elleri yardımıyla yaşam enerjisinin azaldığı, tıkandığı, yoğunlaştığı bölgeyi tespit eder ve vücudu yeniden dengeye ulaşmasında destekler.

Şiyatsu terapisinde amaç hastalıkların semtomatik etkilerinin giderilmesi değil, bedenin kendi kendini iyileştirmesi sürecinde desteklenmesidir. Özellikle kronik rahatsızlıklarda ve kişilerin duygusal desteklenmesinde faydalıdır. Ayrıca sağlığı korumak ya da sadece günlük hayatın stresini atmak amacıyla da uygulanabilir.

Şiyatsu bugün Batı’da kabul gören beden terapilerinden biri. İngiltere’de sosyal sağlık sistemince kabul gören ve uygulanan 12 tamamlayıcı terapi arasında Şiyatsu da var. Paddington St Mary hastanesi’nde uyuşturucu ve alkol bağımlılığına karşı, Bristol Kanser Yardım Merkezi’nde kanser tedavisinin yan etkilerini azaltmak ve kanser hastalarını duygusal olarak desteklemek amacıyla, Lincolnshire’daki Boston Pilgrim Hastanesi’nde ve Newcastle’daki Adelaide Tıp Merkezi’nde kronik ağrılarda Şiyatsu destekleyici terapi olarak kullanılıyor.

12 Meridyen (Enerji kanalı)

Bir Şiyatsu Seansında Neler Olur?
Her seans o anki sağlık durumunuzun değerlendirilmesi, bir önceki seansın etkilerinin görüşülmesi ve güncel gereksinimlerinizin belirlenmesi ile başlar. Ön görüşmeye ve teşhise bağlı olarak seans tasarlanır. Amaç sadece semptomların giderilmesi değil, hastalıkların altında yatan asıl nedenlerin ortaya çıkarılması ve iyileştirilmesidir.

Şiyatsu genelde yere serili yumuşak bir yaygı üzerinde ve tamamıyla giyinikken uygulanır. Şiyatsu sırasında üzerinizde ince bir örtü örtülüdür. Seans sonunda bedeninizin kendi kendini iyileştirmesini desteklemek için yaşam tarzınıza, yeme alışkanlıklarınıza ve spora yönelik önerilerde bulunulur. Terapi bitiminde genelde kendinizi huzurlu ve dinç hissedersiniz.

Şiyatsu:
Duygusal yönden destekler ve farkındalığı arttırır
Zihni ve bedeni rahatlatır
Uykuyu düzenler
Dolaşımı iyileştirir
Sindirimi düzenler
Bağışıklık sistemini güçlendirir