Yorumlar

ÖĞRENCİ YORUMLARI

“Biz karı-koca yaklaşık 1 sene önce Ergül Hoca’yla tanıştık ve kendisiyle Çigong yapmaya başladık. Çigong’un üzerimizdeki ilk etkisi, sırt ve bel ağrılarımızın azalması oldu. Derslerde ilerledikçe hem bedenen, hem de ruhen faydalandığımızı fark ettik. Buna Ergül Hocanın o yumuşak tavrı ve bildiği herşeyi paylaşma / öğretme isteği eklenince anladık ki Çigong bizim için artık bir yaşam biçimidir. Biz bu derslerde bedenimizi dinlemeyi, doğru kullanmayı, tüm yaşamsal etkileriyle beraber organlarımızın işleyişini ve birbirlerini nasıl etkilediklerini öğrenmeye başladık.

Kısacası, bedenimizle tanıştık. Sağlığın bedensel ve ruhsal uyumunun yanında, aslında içinde var olduğumuz büyük eko sistemle de nasıl bütünsel hareket ettiğini öğrendik. Hem şimdi için, hem de yaşlılığımıza yatırım yapmakta olduğumuza ikna olduk. Ergül Hoca ile tanıştığımıza şükrediyoruz :) varlığı ve öğretme heyecanıyla bize ilham veriyor.”

P. & S.D./Kurumsal Koç

“Ergül Ergün’le bir yıl kadar Çigong çalıştık. Bir yıl önce ne yazık ki Güney Doğu Asya’ya taşındık. Kendimizi biraz yorgun ya da stresli hissettiğimizde, özellikle hafta sonları Çigong çalışmalarını hala kendi kendimize sürdürüyoruz. Bu çalışmalar enerji düzeyimizi destekliyor ve daha iyi hissettiriyor. Düzenli yaptığınız çigong hareketleri size bir başka dünyanın kapılarını açacak ve daha kendinden emin hissetmenizi sağlayacaktır.”    

                            S.P. / İspanyolca Öğretmeni ve O. G. / Fransızca Öğretmeni

 

“Ergül Hoca ile  Çigong ve Şiyatsu çalışmalarıyla tanışmam (maalesef) hayatımın dönüm noktası diyebileceğim önemli bir sağlık problemi ile başladı. Birkaç operasyon geçirmiştim, bedenen ve zihnen oldukça yorgun ve hırpalanmış bir haldeydim. Mühendislik eğitimi almış biri olarak alternatif tıp çalışmalarına da çok uzak bir insan(dım). Bu çalışmalar sırasında tecrübe ettiğim özel anlar bana doğru yolda olduğumu gösterdi. Sabırla ve disiplinli bir şekilde çalışıldığında etkilerinin giderek arttığını fark ettim. Bugün artık şifa buldum. Bu çalışmalar boyunca bana rehberlik ettiği için Ergül Hoca’ya minnettarım. Çigong ve Şiyatsu ile tanışmamın çok daha önceleri başlamış olmasını dilerdim. Ergül Hoca’nın yaptığı işe ve öğrencilerine gösterdiği özen sıra dışıdır. Ergül Hoca’nın kişiliği ve basit bulduğunuz hareketlerin zihninizde ve bedeninizde yaptığı değişikliklere tanıklık etmek, hayatınızı da sadeleştirmek, sabır göstermek ve huzur bulmak için insana ilham veriyor.”   

                                                                                       C.K. / Kimya Mühendisi


“Ergül Ergün ile 6-7 yıl kadar önce eşimin ısrarıyla katıldığım Çigong dersinde tanıştım. Sadece deneme amacıyla katıldığım dersten ön yargılarımın tersine gayet olumlu duygularla çıktığımı fark ettim ve bir süre daha devam etmeye karar verdim. Dersler ilerledikçe, yaptığımız her çalışmanın bedenimizde çok farklı organlarımızı çalıştırdığına, güçlendirdiğine ve iyileştirdiğine şahit olduk. Derslerin çok sevdiğimiz bir kısmı olan teorik çalışmalarda bedenimizi tanımaya başladık. Ergül Hanım’ın pratik bir şekilde özetlediği bilgiler sayesinde çok uzun süredir çözemediğim şişmanlık sorunumun temelinde neler yatıyor olabileceğini öğrendim, bedenimi tanımaya başladım. Şu anda kendimi fiziksel ve ruhsal anlamda önemli bir yol kat etmiş olarak görüyorum.

Ergül Hanım’ın beni en çok etkileyen özelliği son derece sade ve pozitif yapısı. Derslerde hepimizi ayrı ayrı ve çok titiz bir şekilde izleyip ihtiyaç ve /veya sorunlarımızı belirlemesi ve bu tespitler doğrultusunda yaptığı yönlendirmeler, hareketleri doğru yapmamız için gösterdiği titizlik… Bunların hepsi çok özel. Öğretmek için önemli bir çaba gösterdiği şiyatsu teknikleri, meditasyon oturumları ve tabii çigong çalışmaları hayatımda bir dönüm noktası oluşturdu gerçekten. Kendisiyle tanıştığım için çok şanslı olduğumu düşünüyor ve hayatımızda uzun bir süre daha var olmasını diliyorum.”                                                             D. K. / Ekonomist