Hamilelikte ve Doğum Sonrası Şiyatsu

Şiyatsu hamileliğin neden olduğu komplikasyonları azaltır, örneğin hamilelik döneminde oluşan sırt ağrılarını, kabızlığı, bulantı, kramp ve ödemi gidermede etkilidir. Ayrıca bu dönemdeki duygusal salınımların dengelenmesinde de faydalıdır. Rahim bölgesindeki kan dolaşımını düzenlemede yardımcı olur. Böylece hamilelik sırasında bebeğin daha iyi beslenebilmesini sağlar. Doğum kasılmalarıyla başetmekte ve doğum ağrılarını azalmakta da etkilidir.

Doğum geciktiğinde doğumu başlatmak amacı ile şiyatsu, belli akupressör noktalarına moksa uygulaması, doğum sancılarını azaltma, doğum sürecini kolaylaştırma şiyatsunun yaygın kullanım alanlarından. Doğum sonrası süreçte de annenin bedeninin daha hızlı toparlanmasında yardımcıdır.

Şiyatsu İngiltere’de sosyal sağlık sistemince hamilelik ve doğum sürecini kolaylaştırmak amacıyla kullanılıyor.Örneğin Bristol St Michael hastanesi’nde kendilerine düzenli şiyatsu uygulanan 66 kadından % 63’ü normal doğum yaparken, şiyatsu uygulanmayanlarda bu oran % 36. Belli akupressör noktalarına düzenli moksa uygulanması ters gelen bebeğin dönmesini sağlıyor. Bu uygulamanın İngiltere’de hastanelerde başarı oranı % 95. *

*Yates, Suzanne, 2003. Shiatsu for Midwives. BfM. Ingiltere.