Omurga Çigongu

Biz farkında olsak da olmasak da günlük hayatımızda, daimi olarak sırtımıza yük bindiririz.

Sırt ağrıları ve omurga rahatsızlıkları çoğunlukla yanlış durduğumuz zaman, bazı omurlara fazlaca yük binmesi ve bazı omurların fazlaca hareket edip bazılarının da hareketsiz kalması nedeniyle oluşur.

Masa başında uzun süreli hareketsiz oturuş ya da belli hareketlerin asimetrik tekrarı omurga rahatsızlıklarını tetikler.

Omurgamızı kronik olarak kötü kullanmak pek çok rahatsızlığın temel sebebidir. Omurga problemleri uzun vadede sırt ve baş ağrılarından, nefes alma güçlüğü, yorgunluk ve hareket kısıtlılığına kadar pek çok rahatsızlığın kökenini oluşturur.

Omurga aynı zamanda temel enerji ve hareket kaynağımızdır. Merkezi sinir sistemi omurilik aracılığıyla vücuda yayılır. Çin tıbbında temel iç organları destekleyen önemli akupunktur noktaları -Yu Noktaları- omurga çevresindedir. Omurga vücudumuz ana hattı, tıpkı bir ağacın gövdesi gibidir, orada sorun olması tüm bedeni fazlasıyla etkiler. Yine omurgadaki az miktarda bile olsa iyileşme, düzelme tüm bedenin sağlatılmasında önemli rol oynar.

Bütün organlar beyinle omurga sayesinde haberleşir. Omurgayla ilgili olduğunu tahmin edebileceğimiz siyatik, sırt ağrıları, fibromiyalji, bel, boyun fıtığı gibi rahatsızlıkların yanı sıra, donuk omuz, el ve bilek sinir sıkışması, tenisçi dirseği, menisküs, topuk dikeni, migren, reflü, kabızlık, halsizlik, yorgunluk, hatta konsantrasyon güçlüğü, panik atak, akciğer ve bağışıklık sistemi problemleri gibi pek çok problemin altında yatan neden omurga ya da duruş bozukluğu olabilir.

Omurga Çigongu boyun, sırt ve bel omurlarının çevresindeki kasların güçlendirilmesi, hareketsiz omurların nefes ile koordine ve zihinsel farkındalıkla hareket ettirilmesi prensibine dayanır.

Derin nefes kullanımına dayalı ve meditatiftir. Böylece hem omurga kaynaklı ağrı ve sıkıntılardan kurtulmamıza hem de sağlığımız için gerekli doğru duruşu yeniden kazanmamıza yardımcı olur.

Omurga çigongu hareketleri doğru duruşu hedef aldığı için hem diğer çigong ve enerji çalışmalarına iyi bir temel oluşturur hem de kendi beden sağlığımızı destekleyecek teknikler içerir.