Ergül Ergün

Ergül Ergün ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunudur. ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nde Yüksek Lisans, Newcastle Üniversitesi Coğrafya Bölümü’nde Doktora yaptı. İngiltere’de European School of Shiatsu’da ve Shiatsu College’de 3 yıl süren şiyatsu uzmanlığı eğitimi aldı. Bu eğitimler kapsamında Çigong, Akupressor, Zen Shiatsu, Geleneksel Çin tıbbı, moksa uygulaması, temel Batı tıbbı, yiyecekler ve enerjik fonksiyonları alanlarını içeren teorik ve teknik dersler aldı, şiyatsu terapisi uygulamaları yaptı, klinik çalışmalarda bulundu.

Shiatsu College’de bel ağrıları, endişe ve uyku bozuklukları üzerine yüksek lisans çalışmalarına katıldı. Bitirme tezi migren üzerinedir. Şiyatsu terapisinin ve Çigongun İngiltere’de önde gelen isimlerinden Carola Beresford-Cooke, Chris Jarmey, Paul Lundberg, Anne Palmer, Nicola Pooley, Cliff Andrews ile birlikte çalıştı.

İngiltere’de bulunduğu süre boyunca pek çok meditasyon inzivasına katıldı, 9 ay boyunca bir zen meditasyon merkezinde yaşadı. Türkiye’de Wudang ustası İsmet Himmet, Emei Çigong büyük ustası Fu Wei Zhong tarafından düzenlenen çigong seminerlerine katıldı. Edith Heidelberger’le Kore El akupunkturu, Seçkin Köknar ile Omurga Çigongu, Müge Kasım ile Ayurveda çalışmaları yaptı. Ergül Ergün son 20 yılı zen meditasyonu olmak üzere 24 yıldır düzenli  meditasyon yapıyor. Mezun olduğu okullar, İngiltere’deki şiyatsu uzmanlarının standardını belirleyen ve denetleyen meslek odası Shiatsu Society  onaylıdır.